Що таке фармакогнозія?
 

     "Творіння Природи досконаліші за витвори мистецтва", – говорив давньоримський філософ Марк Тулій Цицерон.

 

     З цим важко не погодитись... Адже чим більше ми дізнаємося про процеси, що відбуваються в навколишньому рослинному та тваринному світі, тим ширшою виявляється сфера непізнаного.

     Пошуком відповідей на деякі питання, пов’язані з пізнанням живого, займається наука фармакогнозія, що отримала свою назву від грецьких слів "pharmakon" – ліки, отрута і "gnosis" – вивчення, знання, пізнання.

 

    Фармакогнозія – фармацевтична наука, що вивчає лікарські рослини, гриби, одержувану з них сировину, а також лікарську сировину тваринного походження як джерела біологічно активних речовин (БАР) з метою подальшого одержання лікарських препаратів.

 

     Фармакогнозія веде свою історію з найдавніших часів. Вже на зорі розвитку людства рослини служили людям і їжею, і ліками. З наскального живопису ми дізнаємося, що безліч цілющих властивостей рослин відкрили ще первісні пастухи в кам’яному віці (10-15 тис. років тому), спостерігаючи за одомашненими тваринами після випасу їх на різних пасовищах. Переносячи свої спостереження на людину, вони, таким чином, ставали першими фармакогностами та фітотерапевтами, які вивчали дію рослинних БАР.

      Центральне місце займали лікарські рослини і в медицині Стародавнього Китаю, Індії, Ассирії, Єгипту, скіфській народній медицині.

     Пройшовши крізь сторіччя, лікарські рослини і сьогодні незамінні при лікуванні багатьох захворювань. Досі всі кардіоглікозиди, які використовуються для лікування серцевої недостатності, одержують тільки з рослинної сировини. Це справедливо також і для ряду флавоноїдів, антрахінонів, кумаринів, алкалоїдів, ефірних олій.

     Серед усіх препаратів, що застосовуються для лікування захворювань серцево-судинної системи, на препарати рослинного походження припадає 90%, для лікування гінекологічних захворювань – 80%, захворювань дихальних шляхів – 79%, захворювань печінки та шлунково-кишкового тракту – близько 70%.

 

     Наука фармакогнозія, будучи (в основному) наукою про лікарські рослини, досліджує їх основні БАР, розробляє на їх основі нові фармацевтичні препарати, а також вивчає способи раціональної заготівлі, сушіння, зберігання, вирощування, оптимального використання рослинної сировини.

 

     Як і будь-яка наука, фармакогнозія складається із загальної та спеціальної частин.

    Загальна фармакогнозія вивчає заготівлю, сушіння, аналіз, зберігання та інші загальні питання, пов’язані з лікарськими рослинами та лікарською рослинною сировиною.

    Спеціальна фармакогнозія вивчає безпосередньо лікарські рослини, що згруповані за вмістом основних біологічно активних речовин, і розглядає їх хімічний склад, методи аналізу, застосування, препарати, заготівлю, сушіння, зберігання.

     Саме питання спеціальної фармакогнозії переважно і вирішують фітохіміки.

    Сучасна фармакогнозія – наука, що активно розвивається в усьому світі, особливо у зв’язку з постійним удосконаленням методів аналізу біологічно активних речовин: відкриваються нові класи сполук, змінюються уявлення про основні та супутні речовини, все нові і нові рослини пропонуються як лікарська сировина.

 

На цьому сайті Ви знайдете нову сучасну концепцію розвитку фармакогнозії і нову класифікацію природних сполук, розроблену і представлену доктором фармацевтичних наук, професором Коноваловою Оленою Юріївною –  завідувачкою кафедри фармацевтичної та біологічної хімії, фармакогнозії Київського медичного університету. 


Яндекс.Метрика